UNAVCO Logo
 
 
Community Help with Community Connections Meetings & Events 2018 2018 UNAVCO Science Workshop
Logistics
Registration Participant Funding Travel Arrangements Deadlines
Contacts
Organizing Committee UNAVCO Meeting Contacts
Get Involved
Ignite! UNAVCO Mini-Special Topic Sessions Strainmeter Short Course InSAR Training Short Course Communicating Science for Impact Short Course Field Trips Pre-meeting Ski Day
Program
Agenda Abstracts Code of Conduct Presentations Registrants List

2018 UNAVCO Science Workshop - AGENDA


Monday, March 26, 2018

7:00am - 4:00pm Ski Day at Eldora - Led by Chuck Meertens Omni Lobby at 7am
8:00am - 5:00pm InSAR Data Interpretation and Analysis for Nonspecialists - Led by Scott Baker TBD
8:00am - 5:30pm Communicating Science for Impact - Led by Beth Bartel and Maïté Agopian TBD
9:00am - 5:00pm Strainmeter Short Course - Led by Kathleen Hodgkinson TBD
6:00pm - 9:00pm Poster set up and early registration Centennial Ballroom

Meeting Goals

The UNAVCO Science Workshop provides an opportunity for:

  • The UNAVCO community to share their latest science
  • UNAVCO staff to receive input from the scientific community
  • UNAVCO staff to update the scientific community on available resources

Tuesday, March 27, 2018

7:00am - 7:50am Breakfast Tap Room and Foyer
8:00am - 8:20am Welcome and overview of the 2018 Science Workshop - Corné Kreemer and Meghan Miller Interlocken Ballroom B
8:20am - 8:30am Welcome from NSF Interlocken Ballroom B
8:30am - 10:30am

Plenary Session I: Sea-Level / Cryosphere


Chairs: Erik Ivins (Jet Propulsion Laboratory); Matt Siegfried (Stanford University)

Speakers :

  • Surendra Adhikari (Jet Propulsion Laboratory)
    • Solitary waves of glacial mass transport detected in Greenland crustal motions
    Roger Michaelids (Stanford University)
    • Measuring the impact of wildfire on active layer thickness in a discontinuous permafrost region using Interferometric Synthetic Aperture Radar (InSAR)
    Kristin Schild Campbell (University of Oregon)
    • Direct measurements of iceberg melt rates using differential GPS
    Laura Stevens (Lamont-Doherty Earth Observatory)
    • Communicating the mechanics of Greenland Ice Sheet supraglacial lake drainages to diverse audiences

Interlocken Ballroom B
10:30am - 11:00am Break Tap Room
11:00am - 12:30pm Technical Topic Session

Technical Topic Session Overview: Science Applications of Technical Innovation & Charge for Breakouts

  • Science application of High Resolution Topography & Geodetic Imaging
    • Ramon Arrowsmith (Arizona State University)
  • Science application of Real-time GPS for Real-time Science
    • Dara Goldberg (Scripps Institution of Oceanography, University of California, San Diego)
    Science application of High Resolution Surface Change & InSAR
    • Manoochehr Shirzaei (Arizona State University)
    Science application of Seafloor Geodesy
    • Noel Bartlow (University of Missouri)
    Technical Topics Sessions Charge
    • Meghan Miller (UNAVCO)

Interlocken Ballroom B
12:30pm - 2:00pm Group Photo, then Lunch

Tap Room & Foyer
2:00pm - 4:00pm Plenary Session II: Troposphere / Ionosphere

Chairs: David Adams (Universidad Nacional Autónoma de México); Giorgio Savastano (University of Rome, La Sapienza )

Speakers :

  • June Wang (University at Albany - State University of New York)
    • Precipitable water characteristics during the 2013 Colorado and other flooding events using 22-year ground based GNSS measurements
    Erin Lay (Los Alamos National Laboratory)
    • Ionospheric fluctuations above low-latitude thunderstorms
    Giorgio Savastano (University of Rome, La Sapienza)
    • Real-time tsunami detection from the ionosphere
    Seebany Datta-Barua (Illinois Institute of Technology)
    • How space weather and GNSS impact each other

Interlocken Ballroom B
4:00pm - 4:30pm Break Tap Room & Foyer
4:30pm - 5:30pm Technical Topic Session - Breakout 1

Four concurrent sessions on the Technical Topics introduced in the morning session.

(1) Overview: State of the technology; current community and facility goals and roles (Convenors: 20 min.).
(2) Define future scientific challenges to be addressed by geodesy (All: 40 min.).

    Concurrent sessions:
  • High Resolution Topography and Geodetic Imaging
    • Ramon Arrowsmith (Arizona State University), Chris Crosby (UNAVCO)
  • Real-time GPS for Real-time Science
    • Dara Goldberg (Scripps Institution of Oceanography, University of California, San Diego), David Mencin (UNAVCO)
  • Surface Change and InSAR
    • Manoochehr Shirzaei (Arizona State University), Scott Baker (UNAVCO)
    Subduction Zone Science and Seafloor Geodesy
    • Yusaka Ohta (Tohoku University), Noel Bartlow (University of Missouri), David Phillips (UNAVCO)

Interlocken Ballroom B
5:30pm - 7:00pm Poster Viewing Session Centennial Ballroom
7:00pm - 9:00pm

Dinner with Special Guest Speaker

  • Thorne Lay (University of California, Santa Cruz)
    • Resolving slip to the trench in large megathurst earthquakes
Interlocken Ballroom B

Wednesday, March 28, 2018

7:00am - 7:50am Breakfast Tap Room & Foyer
8:00am - 8:05am Daily Announcements Interlocken Ballroom B
8:05am - 10:05am

Plenary Session III: Volcanoes


Chair: Freysteinn Sigmundsson (University of Iceland)

Speakers :

  • Matt Pritchard (Cornell University)
    • Imaging volcano deformation on a global scale
    Paul Segall (Stanford University)
    • The future of volcano geodesy and its role in improved understanding of volcanic processes
    Heather Wright (Cascades Volcano Observatory)
    • Mitigating effects of volcanic eruptions on society: The VDAP experience and approach
    Patricia Gregg (University of Illinois)
    • Imaging volcano deformation sources through geodetic data assimilation
Interlocken Ballroom B
10:05am - 10:30am Break Tap Room & Foyer
10:30am - 12:00pm Technical Topic Session - Breakout 2

    Concurrent sessions:
  • High Resolution Topography and Geodetic Imaging - Room TBD
    • Ramon Arrowsmith (Arizona State University), Chris Crosby (UNAVCO)
  • Real-time GPS for Real-time Science - Room TBD
    • Dara Goldberg (Scripps Institution of Oceanography, University of California, San Diego), David Mencin (UNAVCO)
    Surface Change and InSAR, NISAR - Room TBD
    • Manoochehr Shirzaei (Arizona State University), Scott Baker (UNAVCO)
    Subduction Zone Science and Seafloor Geodesy - Room TBD
    • Yusaka Ohta (Tohoku University), Noel Bartlow (University of Missouri), David Phillips (UNAVCO)
Interlocken Ballroom B
12:00pm - 1:30pm Lunch

Tap Room & Foyer
1:30pm - 3:30pm Plenary Session IV: Subduction Zones

Chairs: Susan Schwartz (University of California, Santa Cruz); Tim Dixon (University of South Florida)

Speakers :

  • John Loveless (Smith College)
    • Geodetic contstraints on megathrust coupling and stress

    Diego Melgar (University of Oregon)
    • From Research to Operations: Geodesy in Next Generation Warning Systems 

    Gareth Funning (University of California, Riverside)
    • Stressing faults and societal relevance: adventures in geodesy outreach and education
    Matt Wei (University of Rhode Island)
    • Using CPIES (Current Pressure Inverted Echo Sounders) for Seafloor Geodesy at Subduction Zones

Interlocken Ballroom B
3:30pm - 6:30pm Poster Viewing Session Centennial Ballroom
6:30pm - 7:30pm Ignite UNAVCO sponsored by Septentrio - Hors d'oeuvres
Our Science and Its Impact: Value of Our Research Endeavors
Interlocken Ballroom B
7:30pm Evening on Own
Free shuttle to close restaurants - see front desk

Thursday, March 29, 2018

7:00am - 7:50am Breakfast Tap Room & Foyer
8:00am - 8:05am Daily Announcements Interlocken Ballroom B
8:05am - 10:00am

Technical Topic Session - Summary
Future Science and Required Geodetic Capabilities (Miller)

Report out results of TTS sessions
  • High Resolution Topography and Geodetic Imaging
    • Ramon Arrowsmith (Arizona State University)
  • Real-time GPS for Real-time Science
    • Dara Goldberg (Scripps Institution of Oceanography, University of California, San Diego)
    Surface Change and InSAR
    • Manoochehr Shirzaei (Arizona State University)
    Subduction Zone Science and Seafloor Geodesy
    • Yusaka Ohta (Tohoku University)
Interlocken Ballroom B
10:00am - 10:30am Break Tap Room & Foyer
10:30am - 12:10pm Plenary Session V: Plate Tectonics

Chairs: Tim Melbourne (Central Washington University); Jessica Murray (United States Geological Survey)

Speakers :

  • Jean-Mathieu Nocquet (Geosciences Azur, Nice)
    • The history of seismic and aseismic slip at the central Ecuador subduction zone
    Julie Elliott (Purdue University)
    • Accommodating deformation across a broad plate boundary zone: The example of Alaska and Western Canada
    Sara McBride (United States Geological Survey)
    • Why won't they just listen to us?:  Barriers, blockages, and bridges to communicating natural hazards

    Noel Bartlow (University of Missouri)
    • Real-time offshore cabled ocean bottom GPS

Interlocken Ballroom B
12:10pm - 1:00pm Lunch and conclusion of Science Workshop Tap Room
1:00pm - 5:00pm Option 1: USGS Core Research Center & NSF Ice Core Facility Tour in Lakewood, CO

Option 2: Visit to UNAVCO Facility in Boulder, CO - Led by Joe Pettit (UNAVCO)

***Buses will load at 1:00pm at the front entrance of hotel***
 

Last modified: Thursday, 22-Feb-2018 22:55:34 UTC

 

Sponsored by

National Science Foundation Logo National Aeronautics and Space Administration Logo